آموزش نصب استابلایزر

همه ما در رابطه با نوسانات برق اطلاعاتی داریم و می‌دانیم که برق شهری هیچ وقت در یک خط صاف نبوده و ولتاژ آن بالا و پایین می‌شود. این نوساناتی که در برق وجود دارد باعث می‎شود تا آسیب‌هایی به وسایل برقی وارد شود و حتی ممکن است آن‌ها را بسوزاند.

خب قیمت وسایل برقی اصلا کم نیست و سوختن یکی از آن‌ها مانند یخچال، می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. مخصوصا که بدون استفاده از آن‌ها زندگی به صورت عادی پیش نخواهد رفت. یعنی اگر شما یخچال نداشته باشید، نمی‌توانید از مواد غذایی خود نگهداری کنید و این طبیعتا مشکل کمی نیست.

به همین دلیل باید به دنبال راه حلی باشیم تا این نوسانات را برطرف کرده و برقی سالم را داشته باشیم. بهترین روش، خرید استابلایزر است. شما با داشتن استابلایزر و نصب آن در خانه می‌توانید از طول عمر وسایل برقی خود اطمینان حاصل کنید.

این وسایل دستگاه‌هایی هستند که در مسیر جریان برق قرار گرفته و کمک می‌کنند تا نوسانات برق شهری را از بین ببرید.

در ادامه به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید استابلایزر را نصب کنید. با ما همراه باشید.

فاکتورهایی که باید قبل از نصب استابلایزر بررسی کنید

خب اولین نکته‌ای که باید در نصب استابلایزر به آن توجه کنیم این است که آیا استابلایزری که خریداری کردیم، با تجهیزات ما همخوانی دارد یا خیر؟ طبیعتا هر تجهیزاتی داران توان مختلفی است که به عنوان اولین مرحله باید به آن توجه کنیم.

انتخاب توان مناسب برای نصب استابلایزر از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر شما نتوانید در این مرحله درست عمل کنید و توان نادرستی را انتخاب کنید، خروجی استابلایزر قطع می‌شود. این دستگاه عموما از کلید بی متال استفاده می‌کند تا بتواند به خوبی از سایر لوازم برقی محافظت نماید.

بعد از اینکه توان را انتخاب کردید، نوبت به نوع استابلایزر می‌رسد. برای اینکار باید با انواع استابلایزر آشنایی داشته باشید. در نهایت نیز باید به برند توجه کنید و مطمئن شوید برند خوبی را انتخاب می‌کنید. کیفیت استابلایزر ارتباط مستقیمی با برند آن دارد و همینطور با خرید از برندهای معروف، می‌توانید از عملکرد دستگاه خود مطمئن باشید و همچنین از این موضوع اطمینان حاصل کنید که کمترین خطا را خواهید داشت.

نصب استابلایزر در خانه

قبل از هر چیزی باید بگوییم که بهتر است برای نصب استابلایزر از فردی متخصص کمک بگیرد تا با خیال راحت این کار را برای شما انجام دهد. کارهای برقی نیازمند توجه و دقت زیادی است و اگر خطای کوچکی در آن داشته باشید، ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

در ادامه مراحل نصب استابلایزر را توضیح خواهیم داد:

  1. از همین ابتدا باید روی ایمنی تاکید زیادی داشته باشیم. به خصوص که برای نصب در خانه باید دقت بیشتری داشته باشید. قبل از هر کاری باید آمپر دستگاه، سیم کشی منزل، سوئیچ چراغ نشانگر، تعادل ولتاژ و دستگیره را مورد بررسی قرار دهید تا هیچ مشکلی نداشته باشند.
  2. در مرحله دوم باید ترمینال ورودی ولتاژ را به برد سوئیچ دستگاه اتصال دهید و در ادامه فیوزی مناسب انتخاب کرده و آن را روی برد سوئیچ نصب نمایید. با این کار از ایمنی الکتریکی مطمئن خواهید شد.
  3. در این مرحله باید ترمینال خروجی استابلایزر را به منبع تغذیه تجهیزات مصرف برق متصل کنید و حتما به ولتاژ ورودی نامی هر یک از لوازم برقی دقت داشته باشید. این ولتاژ باید با استابلایزر کاملا مطابق باشد.
  4. حالا سوئیچ استابلایزر را روشن کنید و بعد از اینکه چراغ نشانگر شروع به کار کرد، مطمئن شوید که مقدر ولت متر مشخص شده نرمال باشد. در ادامه اگر از نرمال بودن ولتاژ خروجی نیز مطمئن شدید، سوئیچ منبع تغذیه تجهیزات مصرفی را نیز روشن نمایید. باید به این نکته اشاره کنیم که استابلایزر این توانایی را دارد که ولتاژ را به صورت خودکار تنظیم نماید. این ویژگی برتر استابلایزر خودکار می‌باشد.
  5. یکی از مواردی که برای افزایش طول عمر استابلایزر مهم است، کاهش مصرف برق می‌باشد. با خاموش کردن وسایل برقی که به صورت طولانی مدت کار کرده‌اند، می‌توانید مصرف برق را کاهش دهید.
  6. شما باید به سیم متصل به استابلایزر توجه کنید. این سیم باید داری مقطع کافی باشد تا گرم نشده و کاهش افت فشار نداشته باشیم. اگر ظرفیت استالایزر بیشتر از ۲kVA باشد، حتما باید از اتصال ترمینال استفاده کنیم و در ادامه آن، از سیم مسی استفاده نماییم. در نهایت نیز باید پیچ‌های ترمینال را نصب نمایید تا استابلایزر گرم نشود.
نتیجه گیری

در این مطلب از گروه صنعتی تی بی ام در رابطه با نصب استابلایزر صحبت کردیم و گفتیم چگونه و با رعایت چه نکاتی می‌توانید آن را نصب نمایید تا از نوسانات ولتاژ برق شهری در امان بمانید.

استفاده از استابلایزر یکی از موضوعات مهمی است که در هر جایی که از وسایل برقی استفاده می‌شود، بیان خواهد شد. این دستگاه به ما کمک می‌کند تا سایر وسایل برقی را در بهترین حالت خود نگه داریم و بتوانیم برقی بدون نوسان را به آن‌ها برسانیم تا طول عمر بیشتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی