فرق استابلایزر با یو پی اس (UPS)

اگر دستگاه‌های الکترونیکی حساسی دارید، بحث یو پی اس (UPS) و استابلایزر (تثبیت‌کننده ولتاژ) برای شما تازگی ندارد. با اینکه ابزارهای پیچیده‌ای که امروزه مردم از آنها استفاده می‌کنند زندگی را بسیار راحت کرده، نوسانات ولتاژ می‌تواند به راحتی به آنها آسیب بزند. برای جلوگیری از این آسیب‌ها از تجهیزاتی مثل استابلایزر و یو پی اس استفاده می‌شود. اما فرق استابلایزر با یو پی اس چیست؟

یو پی اس و تثبیت‌کننده‌های ولتاژ یکسان نیستند. یک یو پی اس، تا حدی از نوسانات ولتاژ جلوگیری می‌کند. همچنین در مواردی که برق قطع شده و به چند ثانیه یا چند دقیقه برای خاموش‌کردن تجهیزات خود نیاز دارید، این زمان را در اختیار شما قرار می‌دهد. درحالی‌که هدف اصلی از خرید استابلایزر، حفظ یک منبع تغذیه ثابت در هنگام نوسانات است.

اکثر افراد فکر می‌کنند این دستگاه‌ها عملکرد مشابهی دارند، به همین دلیل نمی‌توانند تصمیم بگیرند که کدام را بخرد. این مقاله به فرق استابلایزر با یو پی اس می‌پردازد و به شما کمک می‌کند، تصمیم بگیرید که کدام‌یک را بخرید.

استابلایزر چیست؟

استابلایزر یا تثبیت‌کننده ولتاژ، برای حفظ ولتاژ خروجی ثابت طراحی شده است. هر دستگاه الکترونیکی دارای یک ولتاژ عملیاتی است. این ولتاژی است که دستگاه برای انجام بهینه عملکرد خود به آن نیاز دارد.

با این حال، ولتاژ در بیشتر مکان‌ها هر از گاهی تغییر می‌کند. این نوسانات در بعضی جاها بیشتر از جاهای دیگر است. اما این تغییرات یک مسئله رایج در اکثر جوامع هستند و نمی‌توانید از آنها اجتناب کنید.

ولتاژ بالا (جایی که ولتاژ از سطح ایمن فراتر رود) می‌تواند تجهیزات شما را از بین ببرد. همچنین می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد و ذوب شدن اجزای ضعیف‌تر مانند سیم‌ها شود. اگر دستگاه شما در کوتاه‌مدت دوام بیاورد، اضافه ولتاژ می‌تواند طول عمر آن را کاهش دهد و به تدریج توانایی آن را برای انجام کار در بلندمدت کاهش دهد.

ولتاژ کم (که کمتر از سطوح عملیاتی است) هم خوب نیست؛ نه تنها کارایی تجهیزات شما را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند باعث اختلال در کار شود. ولتاژ پایین نیز می‌تواند بر طول عمر دستگاه شما تأثیر منفی بگذارد.

اینجاست که یک تثبیت‌کننده ولتاژ وارد عمل می‌شود و ولتاژ ورودی به دستگاه را به میزان ثابتی حفظ می‌کند. این کار را با افزایش ولتاژ (در صورت کمبود ولتاژ) یا کاهش آن (در صورت اضافه ولتاژ) انجام می‌دهد.

این عملکرد “Buck and Boost” (به معنای کاهش و افزایش) از نوسانات که سبب خرابی وسایل الکترونیکی شما می‌شوند جلوگیری می‌کند.

اگر قصد خرید این دستگاه‌ها را دارید گروه صنعتی تی بی ام بهترین انواع آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای دانستن فرق استابلایزر با یو پی اس ، لازم است با عملکرد یو پی اس هم آشنا شوید.

یو پی اس چیست؟

یو پی اس وسیله‌ای است که برق را به طور مداوم تأمین می‌کند. هنگامی که خاموشی رخ می‌دهد، UPS شروع به کار می‌کند و از باتری‌های خود برای تأمین برق دستگاه شما استفاده می‌کند.

با این وجود قرار نیست یو پی اس برق کافی برای عملکرد تجهیزات شما را در زمان قطعی برق فراهم کند؛ بلکه تنها زمانی را در اختیار شما قرار می‌دهد که برای خاموش‌کردن ایمن وسایل نیاز دارید. این ویژگی سبب می‌شود که اطلاعات روی دستگاه‌هایی مثل هارد -که در حال کار هستند- از بین نرود. همچنین از آسیب به دستگاه هنگام قطعی ناگهانی برق جلوگیری می‌کند. یو پی اس علاوه بر تأمین برق پشتیبان، تاحدودی از نوسان ولتاژ برق نیز جلوگیری می‌کند.

یو پی اس‌ها می‌توانند چند ثانیه و گاهی چند دقیقه برق را تأمین کنند، با این حال، هرچه زمان برق‌دهی آن‌ها بیشتر شود، قیمت آنها افزایش می‌یابد.

فرق استابلایزر با یو پی اس

همان‌طور که می‌بینید، یک یو پی اس کار تثبیت‌کننده ولتاژ را انجام نمی‌دهد. بلکه زمانی که برق قطع می‌شود وارد عمل می‌شود. این درحالی است که استابلایزر زمانی که برق وصل است کار می‌کند و از نوسان جریان خروجی جلوگیری می‌کند. این مهمترین فرق استابلایزر با یو پی اس است.

در نظر داشته باشید که محافظ برق و استابلابزر نیز گاهی با هم اشتباه می‌شوند. با این حال تفاوت استابلایزر با محافظ برق قابل توجه است.

کدام‌یک را بخریم؟ تثبیت‌کننده ولتاژ یا یو پی اس؟

ممکن است انتظار داشته باشید که اکثر افراد به سمت یو پی اس بروند، زیرا آنها برق پشتیبان را تأمین کرده و ولتاژ را تنظیم می‌کنند. اما این‌طور نیست. اول از همه، یو پی اسِ متوسط، نمی‌تواند همان درجه تثبیت ولتاژ را که استابلایزر تأمین می‌کند، ارائه دهد. یعنی تثبیت‌کننده ولتاژ در این زمینه با دقت بیشتری کار می‌کند.

ثانیاً، اگر بخواهید یک یو پی اس بخرید که قدرت تنظیم ولتاژ آن به اندازه استبلایزر باشد، مجبور هستید دستگاه بزرگی را بخرید و خرج زیادی هم برای آن بکنید. به همین دلیل، اگر تنها نگرانی شما نوسانات ولتاژ است، تثبیت‌کننده ولتاژ گزینه بهتری است.

یک فرق استابلایزر با یو پی اس این است که یو پی اس برای مصرف‌کنندگانی که نگران اختلال در منبع تغذیه هستند مناسب است؛ چون UPS برق پشتیبان فراهم می‌کند. در حالی که تثبیت‌کننده ولتاژ، تنها زمانی مفید است که در شبکه برق ناپایداری داشته باشید. وقتی برق به طور کامل قطع می‌شود چیزی برای ارائه به مصرف کنندگان ندارد. به عبارت دیگر خود استابلایزر برای این‌که کار کند نیاز به برق دارد.

اگر می‌خواهید رایانه‌تان در حین رفتن برق چند دقیقه روشن بماند، تثبیت‌کننده ولتاژ نمی‌تواند به شما کمک کند.

با این حال به طور کلی اگر برق شما خیلی نوسان ندارد و به دلیل قطعی مکرر برق نیاز به برق پشتیبان دارید، یو پی اس یک گزینه خوب و مقرون به صرفه است. چون هم برق را برای چند دقیقه تأمین می‌کند و هم تا حدی از نوسانات ولتاژ جلوگیری می‌کند.

جمع‌بندی

مهم‌ترین فرق استابلایزر با یو پی اس این است که اولی در شریطی که برق وصل است کار می‌کند، درحالی‌که دومی وقتی قطع برق می‌شود کارایی اصلی خود را نشان می‌دهد. دیگر فرق استابلایزر با یو پی اس این است که استابلایزر تنها ولتاژ را تنظیم می‌کند، اما یو پی اس، علاوه بر این برق پشتیبان را در زمان قطعی برق تأمین می‌کند؛ با این وجود در تنظیم ولتاژ به اندازه استابلایزر کارآمد نیست. از اینکه در مقاله فرق استابلایزر با یو پی اس همراه ما بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی