یو پی اس خانگی چیست؟

روز به روز با پیشرفته‌تر شدن زندگی امکانات آن هم که عموماً الکترونیکی هستند بیشتر و پیشرفته‌تر شده‌اند. برای حفظ و مراقبت از وسایل الکترونیکی دستگاه‌ها و روش‌هایی وجود دارد. برق اضطراری در بسیاری از خانه‌ها، آپارتمان‌ها، بیمارستان‌ها و کارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از بهترین سیستم‌های برق اضطراری خانگی، یو پی اس خانگی است.

نوسانات و قطعی برق باعث اختلال و آسیب در کار مردم می‌شود. به همین علت استفاده از یو پی اس های خانگی امروزه بسیار پرطرفدار است و اکثر مردم برای مصارف خانگی و کوچک از آن استفاده می‌کنند. محافظت از وسایل برقی چه زمانی که برق دارید چه زمانی که قطعی برق اتفاق می‌افتد، ضروری است؛ به همین علت بهتر است که از یو پی اس خانگی استفاده کنیم که یک سیستم ذخیره انرژی و توزیع بدون وقفه را برای ما فراهم می‌کند.

یو پی اس چیست؟

یو پی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی است که بار مصرفی مورد نیاز تجهیزات مصرف‌کننده را بدون وقفه تأمین می‌کند. در واقع رابطی بین برق شهری و دستگاه مصرف‌کننده قرار می‌گیرد که کار تثبیت برق ورودی را انجام می‌دهد.

یو پی اس‌ها با وجود برق شهر، ولتاژ را اصلاح و نویز را حذف کرده و دستگاه‌های خانگی برقی را از آسیب در امان نگه می‌دارند. انواع یو پی اس در زمان قطعی برق شهر، برق ورودی ذخیره شده در باتری را در مدت کمتر از میلی‌ثانیه وارد مدار می‌کنند. درواقع محافظت از وسایل برقی چه زمانی که برق شهری در شبکه است و چه زمانی که برق قطع است بر عهدهٔ یو پی اس خانگی است.

مناسب‌ترین یو پی اس برای منازل مسکونی

در حال حاضر یو پی اس‌ها در همهٔ زمینه‌های کاری مثل یو پی اس خانگی، اداری، سازمانی استفاده می‌شوند. یکی از یو پی اس هایی که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده، یو پی اس خانگی است که بسته به بزرگی ساختمان و لوازم برقی موجود در آن یو پی اس های مختلفی پیشنهاد می‌شود. برای خرید یو پی اس می‌توانید مشاوره لازم را در این زمینه دریافت کنید.

اگر بخواهید سیستم‌هایی که در منزل استفاده می‌شوند عمر بیشتری داشته باشند بهتر است از یو پی اس مناسب استفاده کنید. وجود یک یو پی اس در خانه برای حفاظت وسایل گران قیمت از نوسانات برق لازم و ضروری است.

ویژگی‌های انواع یو پی اس خانگی

یو پی اس‌ها بر اساس توان نگهداری انرژی، ظرفیت، قیمت‌ها و کیفیت‌های متفاوت دسته‌بندی می‌شوند. برق شهری یا برق متناوب دارای نوساناتی است که اگر از لوازم برقی در برابر آن محافظت نشود آسیب‌های جبران‌ناپذیری به آنها وارد می‌کند.

توان یو پی اس های خانگی کم بوده و به همان نسبت قیمت پایینی دارند. انواع یو پی اس‌ها از ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ولت آمپر توان دارند و برخی انواع بسیار کوچک آن کمتر ۱۰۰۰ ولت آمپر توان دارند. بیش از نیمی از انواع UPS اساساً برای مصارف خانگی، اداری و سازمانی ساخته می‌شوند و معمولاً تا حدود ۵۰۰۰ آمپر هستند. این دستگاه‌ها بین ۲ تا ۴ ساعت برق را ذخیره می‌کنند.

انواع یو پی اس خانگی

بر اساس نوع مصرف‌کننده و میزان توانایی نگهداری برق، نوع یو پی اس که استفاده می‌شود متفاوت است. یو پی اس خانگی آفلاین، آنلاین و لاین اینتراکتیو از انواع آن هستند.

بعضی از انواع یو پی اس سازگار با محیط‌زیست هستند. به این صورت که به طور خودکار دستگاه‌هایی را که کار نمی‌کنند، خاموش می‌کند. افرادی که مایل‌اند در خانه و با هزینه‌های کمتر زندگی کنند از یو پی اس هایی استفاده می‌کنند که دارای سیستم شارژ با کارایی بالا و تنظیم‌کننده ولتاژ هستند. امروزه با پیشرفت فرهنگی حتی خانواده‌هایی با درآمد بالاتر هم برای کاهش مصرف و هزینه‌های خود از یو پی اس استفاده می‌کنند.

برای انتخاب مؤثرتر و کارآمدتر، بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که برای رفع نیاز خاص شما ارجح‌تر باشد. بعضی از یو پی اس‌ها ابعاد قابل حمل دارند به این صورت که داخل جیب جا می‌شوند چون باتری از نوع لیتیوم یونی و سبک است و به راحتی شارژ می‌شود.

باتری‌هایی که در یو پی اس وجود دارند قطعاتی هستند که هنگام قطعی برق جریان را تأمین می‌کنند که برحسب نوع مصرف‌کننده می‌توان باتری این دستگاه‌ها را انتخاب کرد. اندازهٔ این دستگاه‌ها بر حسب نوع کارکرد متفاوت هستند و برخی طرح‌ها برای کاربردهای بزرگ‌تر بهینه شده‌اند.

قیمت یو پی اس خانگی و تأثیر آن در خرید UPS

قیمت یو پی اس در انتخاب آن نقش مهمی‌دارد. برای آن دسته از افرادی که به دنبال کیفیت بهتری هستند، یا کسانی که بر اساس بودجه مشخص قصد خرید دارند. همچنین کسانی که برای دفاتر یا خانه‌های کوچک خود به دنبال یو پی اس هستند، انتخاب دستگاه متفاوت است و به تبع آن قیمت هم متفاوت می‌شود.

باید دقت کنید که تصمیم‌گیری فقط بر اساس قیمت می‌تواند آسیب‌زا باشد. چون اجزای بی کیفیت داخل دستگاه می‌تواند به عدم حفاظت از مصرف‌کننده‌ها منجر شود. در هنگام انتخاب یو پی اس، ایمنی و قابلیت اطمینان و ضمانت از اهمیت زیادی برخوردار است.

همان‌طور که ذکر شد روز به روز با رشد چشمگیر فناوری وابستگی انسان به تکنولوژی و غیر فعال شدن بخش عظیمی از فعالیت روزمره با قطعی برق، خیلی از افراد ترجیح می‌دهند که دستگاه برق اضطراری داشته باشند.

عوامل مختلفی مانند کیفیت، نوع یو پی اس، باتری و قدرت آن و … بر روی تعیین قیمت آن مؤثر هستند. البته باید دقت داشته باشید که از مراکز معتبر برای خرید محصولاتی از این قبیل بهره ببرید. در این صورت قیمت کاملاً متناسب با کیفیت است. گروه صنعتی تی بی ام به عنوان یک مرکز معتبر امکان مقایسه بهتر قیمت‌ها را برایتان فراهم می‌کند.

تفاوت یو پی اس خانگی با استابلایزر خانگی

امروزه با پیشرفت علم، تکنولوژی و استفاده از امکانات برقی نیز پیشرفت زیادی دارد و معمولاً برای مراقبت و نگهداری از وسایل و تجهیزاتی که از نیروی الکتریکی تغذیه می‌کنند روش‌های مختلفی وجود دارد و در این راستا محصولات زیادی به بازار عرضه شده است که از با کیفیت‌ترین و بهترین محصولات و محافظ‌هایی که در بازار وجود دارد می‌توان به یو پی اس و استابلایزر خانگی اشاره کرد. خرید استابلایزر می‌تواند تا درصد بالایی از ایجاد ضرر و زیان بر روی دستگاه‌ها و تجهیزات الکتریکی در زمان نوسانات برقی جلوگیری کند.

مختصری در مورد یو پی اس و استابلایزر

نوسانات جریان الکتریکی، کیفیت پایین سیم‌های رسانای برق و مواردی از این قبیل باعث شده است تا در زمان کار با دستگاه‌هایی که از برق تغذیه می‌کنند، مشکلات و اختلالاتی در کار افراد به وجود بیاید؛ از این رو اکثر مردم، برای محافظت از دستگاه‌های برقی د همچنین امنیت جانی خود در زمان استفاده از این امکانات، از استابلایزر و یو پی اس‌های خانگی بر سر راه جریان الکتریکی استفاده می‌کنند.

استابلایزر خانگی و یوپی اس، هر دو دستگاه‌هایی هستند که برای ذخیره انرژی الکتریکی و تثبیت ولتاژ برق کاربرد دارند. این دو دستگاه، دارای فیلترهای الکتریکی و الکترونیکی هستند که وظیفه آنها، حذف نویز و نوسانات برقی است و کمک می‌کنند که برقی یکنواخت و بدون اختلال برای مصرف کننده تأمین شود.

یو پی اس و استابلایزر خانگی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

محافظت از وسیله‌های برقی، چه در زمانی که استفاده می‌شوند و از نیروی الکتریکی تغذیه می‌کنند و چه زمانی که خاموش باشند، لازم است؛ دو دستگاه استابلایزر و یو پی اس به همین منظور ساخته شده‌اند و هر کدام کارایی خاص خود را دارند.

دستگاه یو پی اس خانگی، یک منبع تغذیه بدون وقفه برای دستگاه‌ها و ماشین‌آلات برقی است که از چهار بخش: یکسو کننده شارژ، مبدل جریان مستقیم برق به جریان متناوب، باتری، و کلید غیر هادی تشکیل شده است. این دستگاه، به واسطه طراحی منحصر به فرد آن، جریان برق را ذخیره می‌کند و در زمان قطع جریان، برای مدت زمان مشخصی برق ورودی به دستگاه‌ها را تأمین می‌کند و به این ترتیب کمک می‌کند تا شما مدت زمان بیشتری وقت استفاده از جریان الکتریکی را داشته باشید. این دستگاه برای منازل و همچنین مکان‌هایی مثل: بانک، بیمارستان، دندان‌پزشکی، ATM و … کاربرد دارد.

دستگاه استابلایزر، نوسانات جریان برق که باعث آسیب به وسایل برقی می‌شوند را کاملاً کنترل کرده و باعث تثبیت جریان الکتریکی می‌شود. برای مثال اگر بر اثر مشکلات جوی، فشار برق دچار افت یا افزایش شود، استفاده از دستگاه استابلایزر بر سر مسیر برق کمک می‌کند ولتاژ آن بر روی ۲۲۰ ولت بماند و به این ترتیب کمک می‌کند کم و زیاد شدن جریان برق آسیبی به دستگاه‌ها وارد نکند. استابلایزر در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود که نوع ترانسی آن برای برق شهری استفاده می‌شود و در صورت نوسانات جریان برق شهری، تغییراتی در TAB های ترانس ایجاد می‌کند.

دستگاه‌های استابلایزر و یو پی اس هر کدام برای موارد خاصی استفاده می‌شوند؛ استابلایزر خانگی یک دستگاه میکرو کنترل هوشمند بر سر راه جریان برق است که برای محافظ از دستگاه‌ها و بهبود طول عمر آنها استفاده می‌شود، در صورتی که یو پی اس، فقط یک برد الکترونیکی دارد که در زمان نوسان برق شهری، جریان برق را قطع کرده و همچنین یک مدار تأخیر بر روی آن تعبیه شده است که در صورت قطع برق تا ۱۵ دقیقه، برق مصرفی دستگاه‌ها را تأمین می‌کند.

نتیجه‌گیری

یو پی اس خانگی یک دستگاه کاربردی برای افرادی است که دوست دارند حتی در مواقعی که برق شهری قطع شده است، بتوانند از تکنولوژی استفاده کنند. امنیت دستگاه‌ها و لوازم‌خانگی و استفاده از آن‌ها با این لوازم تأمین می‌شود. به علاوه امکان صرفه‌جویی بیشتر در انرژی نیز با استفاده از دستگاه UPS خانگی فراهم می‌شود. قدرت و میزان ذخیره باتری در این دستگاه‌ها با همدیگر متفاوت است و بسته به نیاز کاربر نوع آن انتخاب می‌شود. قیمت این دستگاه‌ها هم کاملاً وابسته به نوع باتری، نوع دستگاه و کارایی است که دارند. این دستگاه‌های پرکاربرد را می‌توانید برای امنیت دستگاه‌های گران قیمت خود و استفاده بهتر از آن‌ها از مراکز معتبر خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی